Ráno jsem šel na snídani do McDonald’s. Dá se říct, že to byla pravá britská snídaně – McMuffin s dvěma plátky masa a mezi tím volské oko a k tomu čaj (byl jsem donucen, horká čokoláda nebyla na skladě).

Potom jsem se vrátil na ubytování, abych si vzal peněženku a rozměnil staré desetilibrovky. Už po prvním dni mi bylo jasné, že je za celou dobu asi vůbec nepoužiju, protože se toho všichni bojí, a jsou dokonce obchody, kde se hotovostí platit nedá vůbec, ale určitě je lepší mít nové bankovky, které lze vrátit nebo použít příště.
Na mapě jsem si našel nejbližší poštu (dle britské národní banky se má směňovat na poště) a šel jsem tam. Nikde jsem žádnou poštu nenašel, ptal jsem se i kolemjdoucích, ale nikdo nevěděl o žádné poště. Tak jsem si řekl, že teda zajedu do národní banky, ale tam mi pán na vrátnici řekl, že přes koronavirus na pokladně pro veřejnost nikdo není, ať zajdu na poštu. Tak jsem jel ke škole, kde jsem věděl, že pošta je. Tam mi paní řekla, že oni by peníze směňovat neměli a že bych to měl udělat u své banky nebo v národní bance. Po chvíli diskuzí byla tedy tak hodná, že mi dala bankovky nové.
Vrátil jsem se domů (kluci před chvíli vstali teprve) a jeli jsme na stanici Royal Victoria.

Zde jezdí lankovka 90 metrů nad zemí, stojí £3.50.

Prošli jsme turnikety a nastoupili.

Byl to krásný výhled, viděli jsme až do centra – no vlastně na pořádný kus Londýna, ale rád bych, aby to trvalo déle… 😀

Poté jsme šli do Tesca, kde jsem si koupil sendvič (£2), malou čokoládu (69p) a smoothie (£2.65) jen za £3 – je to součástí speciální nabídky Meal Deal. Nastupujeme ve stanici North Greenwich na metro a jedeme do školy. Do budovy přicházíme asi v 13:15, přičemž v 14:00 máme první výuku. V mezičase tedy poobědváme – mám panini.

Výuku tady moc rozebírat asi nebudu jen bych zmínil našeho učitele; je hodně vtipný a je to typický Brit – pro zájemce cituji:
„What’s Cappuccino? That’s a kind of coffee isn’t it? And Macchiato? And what’s the difference? I don’t care, just give me a fucking cup of tea!“ 😂
Po výuce se s Jirkou vracím domů (Kuba jde na London Eye) a po nějaké chvíli jsem jel hledat něco k jídlu… A našel jsem! Jeli jsme linkou 43 do hospody The White Swan a musím uznat, že to bylo dobré. Za rozumný peníz (navíc ještě s tou slevou) jsme měli opravdu dobrou pizzu.

Přes stanici Finsbury Park se vracíme na stanici Angel a jdeme domů. Ještě chvíli se bavíme a pak jdeme spát.


















Přejdeme zámeckou zahradou, vrátíme se k řece a jdeme asi 750 m po nábřeží, kde svačíme. Odkud jdeme k soutoku řek Rýna a Moselu, kde stojí památník Deutsches Eck, který oslavuje prvního císaře. Stejně jako většina města byl zničen během druhé světové války, znovu postaven byl až v roce 1993.
Odtud jdeme po nábřeží pro změnu Moselu a přicházíme přes Jesuitenplatz na Josef-Görren-Platz, kde podle sloupu hádáme historii města a zapisujeme ji na papír.
Dojdeme k obrovskému nákupnímu centru Forum, kde obědvám pizzu Hawaii za €8.98 a donut za €1.75 (celkem dost, ale chtěl jsem zkusit).
Pierre si kupuje hru za €40 a ostatní Němci sedí 10 minut na masážním křesle za €2. Pak vyjdeme z obchoďáku a jdeme k nábřeží, odkud v 14.45 vyjíždíme na hodinovou jízdu lodí Gilles.
Mám obrovskou žízeň, a jsem proto nucen koupit si 500 ml coly za €2.30. Poté jedeme obrovskou lanovkou nahoru k hradu, kde se z vyhlídky zvláštního tvaru díváme dolů na město.
Dávám si banánovou zmrzlinu (kopeček nic moc, ale byla dobrá a se sladkým kornoutem) za €0.80 a v 17.03 odjíždíme autobusem zpět do Mayenu na Schützenplatz, kam přijíždíme v 17.54. Paní Müllerová nás veze domů, večeříme volská oka s brambory a špenátem, jako dezert máme jahody se šlehačkou. Poté si s Pierrem hrajeme na konzoli Nintendo Switch a protože ztratíme pojem o čase, jdeme spát až ve 23.00.










Poté jedeme na závodní okruh Nürburgring. Je tam postavená obří budova i s horskou dráhou, ale nic neprošlo v kontrolách bezpečnosti a majiteli objektu se nedaří sehnat povolení k opravě, takže tam stojí několikamiliónový (€!) kolos. Jen jeho hala se používá k představování závodních aut a pro meetingy a na ochozu sídlí několik obchodů a fastfoodů. Pan Müller mě vevnitř vyfotil ve vystaveném obrovském závodním kamionu.
Poté nastupujeme zpět do auta a jedeme zpět do Mayenu. Chvíli doma zůstaneme, zajdu si do Lidlu pro tabulku čokolády Ritter za €1.79 a poté jedeme do mayenské čtvrti Hausen, kde máme domluvený meetingový večírek s ostatními v (resp. u) altánku s ohništěm, jehož pronájem stal závratných €25, a to ani pořádně nefungoval komín, takže většina kouře zůstávala pod střechou.
Přichází volno až do 16.00, což je problém. Co mám dělat tři hodiny v 750ti tisícovém městě. Mohl bych jet nějakým dopravním prostředkem, ale jednorázové jízdenky jsou drahé a kupovat si celodenní za €5.35 jen na tři hodiny ježdění je blbost, a tak jedu jen dvě stanice z Willy-Brandt-Platz na Südbahnhof za €1.85, odkud jdu na Eiserner Steg pěšky.
Jenže teď mám 90 minut, takže si vezmu další řízek z domu a koupím si na Paulsplatz dva kopečky úžasné zmrzliny, každý po €1.20. Pak už nastupujeme do autobusu a jedeme směr Mayen. Při příjezdu na parkoviště na Schützenplatz většina křičí, že se stydí a ať jedeme domů, ale všichni jsme to nakonec přežili ve zdraví. U svých hostitelů jsem se ubytoval a vzhledem k tomu, že paní domu je z Francie, k večeři jsme tuňákový a šunkový quiche. Mají také obrovského psa Bobbyho.